dnes je

poslední aktualizace 20. 7. 2008

 


ČÍNA (ÚNOR-BŘEZEN 2008)    -   SUZHOU

Čínské Benátky - tak je nazývané město Suzhou (v překladu "Hojnost vody") díky svým vodním kanálům, klasickým čínským zahradám a čínskému hedvábí. Suzhou je nejatraktivnějším místem kraje Jiangsu a jeho význam vznikl v 6. století před Kristem, kdy zde byly vyhloubeny první vodní kanály za účelem regulace úrovně podzemních vod. Suzhou bylo největším výrobcem hedvábí v Číně a známým kulturním centrem Číny. Na zahrady v Suzhou se pohlíží jako na umělecké dílo.
Od roku 486 před Kristem se začal budovat Velký kanál, který po dostavbě ve 13. století spojil Žlutou a Dlouhou řeku a tím i dvě sídelní místa. Umožnil zásobovat Peking zemědělskými plodinami a hedvábím z jihu. Dodnes je s délkou 1900 km nejdelší umělou vodní cestou na světě. V roce 984 zde byla zkonstruována první dvojitá plavební komora na světě. Po vybudování železnic a dálnic slouží Velký kanál zejména jako atrakce pro turisty.
Po naší nedávné návštěvě Japonska musíme bohužel konstatovat, že Japonci si kulturních památek váží a opečovávají je, ale v Číně jsou památky hodně zničené a nebylo vidět, že by jim byla věnována péče na obnovu.
Místní dialekt je velice zvučný a staré čínské přísloví říká, že i nadávka zní v Suzhou lépe než chvála v Kuangzhou.

pro vstup klikněte na volbu pod příslušnou fotografií

 před cestou Beisita maglev  
 úvod Suzhou - muzeum hedvábí maglev  
 úvod Suzhou - muzeum hedvábí